Asansörde Yeni Bir Konsept: Vakum Asansör

Asansörde Yeni Bir Konsept: Vakum Asansör
Asansörde Yeni Bir Konsept: Vakum Asansör

HMF Asansör, hava ile çalışan ENI vakum asansörlerini piyasa sundu. Asansör kuyusu ve makine dairesi gerektirmeyen ev, işyeri, kamu kuruluşları gibi her yapıya kolaylıkla uygulanabilen vakum asansörler, asansör sektörüne yeni bir konsept getirme iddiasında.

Dikey silindir içerisinde hava basıncı yardımıyla hareket eden vakum asansör, elektrik süpürgesi mantığıyla çalışıyor. Asansörün en üstünde bulunan hava tahliye valfi ile hava akımı kontrol edilerek, kabinin ve yolcuların yukarı doğru hareketi sağlanıyor. Farklı talepleri karşılamak amacıyla 2 ayrı tipte üretilen ve 15 metre yüksekliğe ulaşabilen vakum asansörler, 2 ila 6 duraklı olup tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun modeli de mevcut. Asansör kuyusu veya makine dairesi gerektirmediği için kurulumu son derece kolay olan ENI vakum asansörleri, evinizin istediğiniz bir kısmına rahatça uygulanabiliyor.

Vakum asansörler, minimum alan kullanımı ile yapılara kolayca uyum sağladığı için yeni inşaa edilen veya var olan bir projeye rahatlıkla montajı gerçekleştirilebiliyor. Yolcu kapasitesi 1 ila 3 kişi arasında değişen asansörler, son derece yumuşak kalkış ve duruş mekanizmasına sahip. Yenilikçi ve modern tasarıma sahip 360o panoramik görüş sağlayan vakum asansörler ile evinize ferah ve şık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Güvenli ve çevre dostu asansör

Devrimsel nitelikteki ENI vakum asansörleri, kalkış sırasında minimum enerji harcarken; iniş sırasında hiçbir enerjiye ihtiyaç duymuyor; yerçekiminden yararlanarak inişini tamamlıyor. Kablo, makara veya piston bulunmadığı için yağlama ve bakım gereksinimi de minimum düzeyde. Her türlü binaya uyum sağlayan yapısı sayesinde 1-2 günde montajı gerçekleştirilebiliyor; istenmesi halinde kolayca demonte edilerek başka bir mekana taşınabiliyor.

2012 yılında İspanya’da faaliyetlerine başlayan ENI vakum asansörleri, güvenliğiyle de dikkat çekiyor. Herhangi bir elektrik kesintisi sırasında, asansör kabini otomatik olarak en düşük seviyeye iniyor ve kapılarını açarak yolcuların dışarı çıkmasına olanak tanıyor. Üstelik bunları yapmak için hiçbir enerjiye ihtiyaç duymuyor. Ayrıca kullanılan devreler 12 V olup elektrik çarpma riskini ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmış.

Vakum asansörlerde standart 3 rengin dışında opsiyonel renk seçenekleri de mevcut.